poniedziałek, 8 lutego 2016

Adrenalina



Adrenalina (epinefryna)
Wzór sumaryczny: C9H13NO3 ; masa molowa: 183,20 g/mol
Adrenalina jest to organiczny związek chemiczny, hormon zwierzęcy wydzielany na zakończeniach włókien współczulnego układu nerwowego. Określana jest też jako hormon 3xF (z ang. fright, fight and flight), czyli hormon strachu, walki i ucieczki.




Adrenalina była pierwszym hormonem otrzymanym w stanie krystalicznym. Odgrywa decydującą rolę w mechanizmie stresu (błyskawiczna reakcja organizmów ludzi i zwierząt kręgowych na zagrożenie, objawiająca się przyspieszonym biciem serca, wzrostem ciśnienia krwi, rozszerzeniem oskrzeli, rozszerzeniem źrenic itd.) oraz reguluje poziom glukozy we krwi (nasilenie rozkładu glikogenu do glukozy w wątrobie)

Działanie:
Działanie adrenaliny polega na bezpośrednim pobudzeniu receptorów α- i β-adrenergicznych. Adrenalina przyspiesza czynność serca jednocześnie zwiększając jego pojemność minutową, rozszerza źrenice oraz oskrzela (ułatwienie i przyspieszenie oddychania). Mobilizuje także spalanie tkanki tłuszczowej oraz hamuje wydzielanie soków trawiennych i śliny. Obniża również napięcie mięśni gładkich.

Adrenalina w lecznictwie:
Adrenalina jest stosowana w leczeniu anafilaksji (nagła, ciężka reakcja alergiczna; adrenalina wywołuje szybki skurcz naczyń krwionośnych, dzięki czemu podnosi się ciśnienie krwi. Rozluźniają się także mięśnie gładkie oskrzeli i gardła, co ułatwia oddychanie. Ponadto zmniejsza opuchliznę wokół ust i na twarzy.) i wstrząsu kardiogennego (zespół objawów związany z niedokrwieniem lub niedotlenieniem narządów i tkanek).